Štvrtého mája oslavuje meniny Florián. Tento rok jeho sviatok pripadok na nedeľu. Vedeli ste, že svätý Florián je katolícky svätec a zároveň aj patrónom hasičov? Svoj život obetoval preto, aby zachránil ďalších 40 spoločníkov - vojakov, ktorí sa stali kresťanmi. Informovali o tom hasiči zo Žilinského kraja na sociálnej sieti s odvolaním sa na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
Florián sa podľa historických údajov narodil v Enns v rímskej provincii Noriko za čias prenasledovania kresťanov počas vlády rímskeho cisára Diokleciána. Bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára v Cetii (dnešný Zeiselmauer v Rakúsku). V roku 304 sa postavil na obranu 40 zatknutých a uväznených kresťanských legionárov v Lorchu. Za pokus o vyslobodenie bol zatknutý a odsúdený miestodržiteľom Aquiliánom na smrť. Jeho poprava sa konala práve 4. mája 304 na brehu rieky Enns a na krk mu bol priviazaný mlynský kameň a následne bol utopený vo vodách rieky.
Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Hasičský a záchranný zbor - Žilinský kraj
Legenda o Floriánovi
Žilinskí hasiči priblížili verejnosti aj legendu o svätom Floriánovi. Tá hovorí, že voda vyplavila Floriánovo mŕtve telo na skalu, kde ho našla vdova Valéria, ako ho pred zhanobením stráži veľký orol.
„Ten sa objavil aj na niektorých neskorších zobrazeniach tohoto svätca. Na mieste hrobu svätého Floriána pri Linci postavili kaplnku a neskoršie kostol s kláštorom, ktorý obývali benediktíni a po nich augustiniáni. Floriánove ostatky sa našli v 13. storočí. V roku 1942 boli objavené aj ostatky 40 mučeníkov, za ktorých svätec položil život," uviedli podrobnosti kompetentní.
Ďalšia povesť hovorí, že v ôsmom storočí zachránil Florián nemecké mesto Nurnberg pred požiarom. Podľa legendy taktiež ochránil istého uhliara, ktorý spadol do ohňa a bol zachránený na príhovor svätca.
Svätý Florián sa často zobrazuje ako rímsky dôstojník, alebo vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou, v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiace obydlie. Katolícka cirkev oslavuje jeho pamiatku 4. mája.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť