Piatok 25. 04. 2025 11:03:35 | Meniny má Marek

24. apríla oslavuje meniny Juraj. Poznáte tieto zaujímavosti a „pikošky" zo života Thurza?

Juraj Thurzó (1567 – 1616) bol jednou z najvýraznejších osobností slovenského rodu Thurzovcov. Bol politikom, diplomatom, mecenášom umenia aj odvážnym bojovníkom proti Osmanom. Vo štvrtok 24. apríla, keď oslavuje meniny Juraj, si pripomeňte aj vy jeho život a dielo.

Radka Kostánová|24. apríl 2025|13:00:08

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Sobášny palác v Bytči

Súvisiaci článok
Zamilovaný máj v Považskom múzeu: Opäť uvidíte Thurzove pytačky a bude aj Beh do strečnianskych schodov
Čítajte viac >

Život a pôvod Juraja Thurza

Zástupcovia Sobášneho paláca v Bytči na sociálnej sieti informovali, že Juraj sa narodil v roku 1567 na Lietavskom hrade, kde vyrastal ako syn Františka Thurzu a Kataríny Zrínskej. Rodinné zázemie mu poskytlo nielen pevné šľachtické zázemie, ale aj príležitosť vzdelávať sa a formovať si diplomatické a organizačné schopnosti. Mal jedného brata a tri sestry, s ktorými si už od detstva delil radosti i starosti života v šľachtickej rodine.

Juraj Thurzo bol podľa dostupných informácií dvakrát ženatý. Jeho prvou manželkou sa stala Žofia Forgáčová, s ktorou mal niekoľko detí. Po jej smrti si vzal Alžbetu Czoborovú. Z oboch zväzkov sa mu narodilo dvanásť detí, z ktorých osem sa dožilo dospelosti - sedem dcér a jeden syn. Sídliac v Bytčianskom kaštieli, ktorý zdedil po predkoch, vytváral pre svoju rodinu bezpečné zázemie a zároveň centrum spoločenského a kultúrneho života.

V roku 1601 dal pri svojom sídle v Bytči pristaviť impozantný Sobášny palác. Tento objekt slúžil nielen ako reprezentačná prízemná stavba, ale predovšetkým ako miesto honosných svadobných hostín, ktoré Juraj organizoval pre rodinných aj politických spojencov. Kaštieľ s palácom sa tak stal jedným z najvýznamnejších centier šľachtického života na našom území.

493021845_1252942393500275_8902165579623344423_n.jpeg Zdroj: Facebook/Sobášny palác v Bytči

Posledné roky a odkaz

„Položil základy organizácie evanjelickej cirkvi na našom území, a známy je aj odsudením krvavej grófky Alžbety Báthoryovej,"* uviedli zástupcovia paláca bližiše. Thurzo stál na čele vyšetrovania jej činov, rozsiahleho násilia a vraždenia služobníctva, ktoré vyústilo do jej doživotného väzenia. Vďaka nemu zabránili ďalším ľuďom stať sa obeťami jej experimentov.

Juraj Thurzo zomrel v roku 1616. Pôvodne bol podľa slov zástupcov kaštieľa pochovaný v kostole v Bytči, neskôr bola jeho hrobka prenesená do kaplnky sv. Michala na Oravskom hrade.

Jeho život a činy zanechali trvalú stopu v dejinách, preto naňho aj dnes spomíname ako na múdreho politika, statočného bojovníka, mecenáša umenia i neúnavného organizátora cirkevných aj svetských inštitúcií.


Súvisiaci článok
Radka v meste: Sobášny palác v Bytči sa premenil na scénu plnú lásky. Thurzove pytačky boli nezabudnuteľné (RECENZIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť