Štvrtok 26. 12. 2024 08:24:38 | Meniny má Štefan

Poznáte históriu Štedrého dňa? Tento významný míľnik Vianoc má pestré korene

Niektorí si ho príznačne spájajú len s prvotným dňom Vianoc, bohatou večerou a rozdávaním darčekov, no je za ním oveľa viac. Reč je o Štedrom dni, ktorý aktuálne pripadol na utorok 24. decembra. V tomto článku sa o ňom dozviete možno aj niečo, čo ste predtým vôbec netušili.

Michal Szentivanyi|24. december 2024|20:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
S vianočnou pohodou na cestách. Slovenské železnice aj počas Štedrého dňa obstará viac ako tisíc zamestnancov
Čítajte viac >

Viac o Štedrom dni odhalil portál Veda na dosah. Niekedy sa tento deň ani vôbec nenazýval štedrý, ale „dohviezdny". S významným bodom Vianoc sa tiež spájalo množstvo úkonov a obyčají, ktorých cieľom bolo zabezpečiť úspechy v budúcom roku.

2148719850_1600x1067.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Nepríjemnostiam sa snažili ľudia vyhýbať

Spravidla bol Štedrý deň momentom, kedy sa spája veľa úkonov a „mágie prvého dňa“. Ľudia sa podľa webu Veda na dosah snažili vyhnúť nepríjemnostiam, hádkam, bitke, plaču a zlej nálade. Ak by totiž nastali, tak by boli aj počas celého roka.

Kultúrny pôžitok nastal na „Božie narodenie". Hneď ráno chodievali po domoch koledníci. Vinše sa obsahovo podobali tým, ktoré sa recitovali aj na nový rok. Čo sa týka osadenstva koledníkov, boli to malí chlapci, ale aj pastieri, hlásnici a hájnici, ktorí želali hlavám rodín dobrú úrodu, zveľadenie dobytka a hydiny, zdravie a šťastie v budúcom roku.

Aj kuchyňa musela zažiariť výnimočnosťou

Aj v kuchyni sa počas Vianoc varilo a využívalo to, čo sa počas zvyšku roka len tak bežne do ruky nevzalo. Pri pečení používala žena v domácnosti nové nástroje, ktoré musel zvyčajne otec ako hlava rodiny špeciálne pripraviť na tento účel. Tieto netradičné a nové nástroje mali priniesť zdravie členom rodiny. Súčasťou boli aj špeciálne obradné pečivá ako chleby pre každého člena rodiny a každý obsahoval strúčik cesnaku. Ak strúčik počas pečenia sčernal, verilo sa, že človek, pre ktorého bol chlieb určený, ochorie alebo zomrie.

20304_1600x1054.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Aby sa docielila dobrá úroda ovocia aj v budúcom roku, potierali gazdiné s deťmi stromy v záhrade s kúskami cesta z vianočného pečiva. To isté platilo aj v prípade, ak si gazdiná chcela do budúcna zaistiť veľa vajec. Zvyškami cesta teda nakŕmila sliepky.

Aj vianočné pečivo a cesto malo v historických dedinkách významné miesto, pretože sa okrem iného využívalo aj na veštenie vydaja pre mladé dievčatá.

Pôst ako vidina dôstojnej budúcnosti

Už tradíciou bolo to, že počas celého Štedrého dňa ľudia nič nejedli na znak pôstu. Urobili tak až vtedy, keď sa objavila prvá hviezda. Dievčatá verili, že keď sa vydržia celý deň postiť, skoro sa vydajú. Deťom sa zas tvrdilo, že ak vydržia do večera nejesť, tak uvidia na stene zlatú krokvu, koč, prasiatko alebo koníka.


Súvisiaci článok
Pacienti v Žiline nemusia mať obavy. Lekári budú pracovať nepretržite aj počas sviatočných dní
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť