Ozrejmili to zástupcovia Národného parku Veľká Fatra na sociálnej sieti. Vo svojom príspevku informovali, že ľudia by mali prikrmovať vtáky len počas nepriaznivého zimného obdobia, keď teploty klesnú pod bod mrazu a vtáky majú zhoršené podmienky pre zháňanie potravy (v čase tuhých mrazov, dlhotrvajúcej snehovej pokrývky).
„Správnym prikrmovaním tak môžeme vtákom toto obdobie uľahčiť. Dôležité je zvoliť správny druh krmiva. Môžeme ním pomôcť, ale aj ublížiť. Vhodné sú rôzne semená (slnečnica, ľan, mak), zrná (pšenica, jačmeň, ovos), orechy, plody, prípadne loj. Akokoľvek upravené, solené, korenené, údené alebo pražené potraviny,“ upozornili zástupcovia parku a zároveň prízvukovali, že kŕmiť vodné druhy vtákov, akými sú labute a kačice, pečivom je absolútne nevhodné.
Takýto nízko-energetický zdroj potravy im spôsobuje tráviace ťažkosti a aj úhyn.
Zdroj: Facebook/Národný park Veľká Fatra
Čo teda ponúkať vtáčikom?
- sýkorky, stehlíky, brhlíky obľubujú slnečnicu, loj, oriešky,
- drozdy prilákate na zavesené jabĺčka,
- vrabce, hrdličky na pšenicu, drvenú kukuricu,
- vodnému vtáctvu (kačice, labute, lysky) možno ponúknuť kukuricu, pšenicu, jačmeň, kúsky zeleniny.
„Kŕmidlo je vhodné umiestniť aspoň 1,5 metra na zemou, mimo frekventovaných ciest, veľkých presklených plôch, do ktorých by vtáky mohli naraziť,“ odporučili správcovia parku. Najlepšie je miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom, bez hustých porastov, s možnosťou ľahkého úniku z kŕmidla.
Ako však pomôcť dlhodobo? Vtáctvu v záhradách uľahčíte hľadanie potravy, ak tam vysadíte kríky a stromy, ktoré im v čase zimy poskytnú rôzne bobule, semená a plody.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť