Nedeľa 06. 07. 2025 23:17:13 | Meniny má Patrik, Patrícia

Opuchnuté nohy nepodceňujte. Trombóza hrozí aj zdravým ľuďom

Hlboká venózna trombóza je stav, v ktorom sa v hlbokej žile vytvorí krvná zrazenina (trombus), ktorý zablokuje prietok krvi. Má potenciálne veľmi vážne, až fatálne zdravotné dôsledky a môže ohrozovať aj ľudí, ktorí sú inak úplne zdraví. Zvlášť obozretní by sme mali byť v letnom období.

TASR|6. júl 2025|18:30:31

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

Súvisiaci článok
Jubilujúci festival Východná priniesol do areálu pod Kriváňom rozmanitosť folklóru
Čítajte viac >

V relácii Tlačovej agentúry Slovenskej republiky TV Zdravie to konštatovala angiologička Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Zuzana Eľková.

Lekárka priblížila, že počas letných horúčav sa telo snaží zbaviť prebytočného tepla tým, že dochádza k vazodilatácii (rozšíreniu krvných ciev). Toto rozšírenie ciev vedie k pomalšiemu návratu krvi späť k srdcu, najmä v oblasti dolných končatín, kde pôsobí aj gravitácia. Následkom je, že sa tekutiny hromadia v tkanivách, najmä v oblasti členkov a chodidiel, čo spôsobuje opuchy.

V lete pribúdajú prípady opuchnutých nôh aj v dôsledku cestovania. „Takzvaná cestovateľská trombóza, známa aj ako syndróm ekonomickej triedy, vzniká v súvislosti s dlhodobým sedením v strnulej polohe, v stiesnenom priestore, pri cestovaní,“ uviedla. Ako vysvetlila, človek nemá možnosť zapájať svalovú pumpu, jeho krv stagnuje a hromadí sa v oblasti členkov, v dôsledku spomalenia lineárneho toku krvi.

Ohrozené sú nielen rizikové skupiny, ale aj zdraví ľudia. „Prichádzajú k nám aj pacienti, ktorí boli úplne zdraví, len niekam dlho cestovali, a po návrate si všimli, že im začala opúchať noha,“ spresnila, s tým, že vyšetrenia odhalili hlbokú žilovú trombózu spôsobenú cestovaním.

Aby sme ochoreniu predišli, je dobré vykonávať preventívne opatrenia. Lekárka poradila pri cestách, ktoré trvajú viac ako šesť hodín, vykonávať cviky lýtkových svalov, ak sa dá robiť si prestávky, piť dostatočné množstvo tekutín, vyhnúť sa alkoholu a kofeínu. „Pri cestovaní treba mať na sebe voľné oblečenie, aby sme nemali tlak v oblastí dolných končatín a pásu. U cestujúcich s rizikovými faktormi je navyše nevyhnutné používať kompresívne podkolienky," dodala.

Čo sa týka cestovania lietadlom Eľková upozornila, že mnohé letecké spoločnosti už ponúkajú popri bezpečnostných opatreniach aj manuál s jednoduchými cvikmi, ktoré pomôžu prekrviť nohy. „Pomôže napríklad jednoduché točenie členkami, pohyb členkovými kĺbmi, špička hore-dole a treba sa tiež prejsť v uličke ak je to možné,“ dodala.

„Žilová trombóza je veľmi nebezpečná, môže prejsť do pľúcnej embólie a v mnohých prípadoch sa končí fatálne,“ varovala.

Kým pri žilovej trombóze hovoríme o probléme hlbokého venózneho systému, pri kŕčových žilách je problém s povrchovým žilovým systémom. „Kŕčové žily sú mnohokrát kozmetickou záležitosťou. Ak sa ale pacientovi začnú tvoriť povrazce na dolných končatinách, môžu byť aj medicínskym problémom,“ zhodnotila Eľková. Na vzniku kŕčových žíl sa podieľa aj genetika.


Súvisiaci článok
Láska, zdravie aj kultúrny odkaz v jednom geste: 6. júla oslavujeme Medzinárodný deň bozkávania
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť