Považské múzeum chce vytvoriť novú expozíciu, výsledok súťaže je známy
V priestoroch tretieho nadzemného podlažia hradu Budatín a v jeho veži, kde sa nachádzajú momentálne tri expozície, chce Považské múzeum vytvoriť ďalšiu novú expozíciu. V uplynulom období preto vyhlásilo architektonicko-výtvarnú súťaž, ktorej výsledok je už teraz známy. Priblížila ho Magdaléna Lacková, hovorkyňa Považského múzea, v tlačovej správe. Účelom súťaže bolo podľa jej slov nájsť taký návrh, ktorý spomedzi predložených nápadov najlepšie rieši požiadavky súťažného zadania.
„Posúdenie súťažných materiálov realizovala porota zložená nielen z odborných pracovníkov a pracovníčok Považského múzea, ale aj z popredných slovenských odborníkov a odborníčok pôsobiacich v oblasti dizajnu a architektúry," uviedla detaily Lacková.
Zdroj: pmza.sk
Výsledky súťaže:
Do súťaže sa podľa informácií hovorkyne múzea prihlásilo 8 účastníkov, pričom na hodnotiacom zasadnutí v 1. etape súťaže v piatok 11. októbra 2024 porota rozhodla, že do 2. etapy súťaže postúpia nasledovní traja uchádzači:
- Ateliér Masár s.r.o. (Mgr. art. Peter Masár, Mgr. art. Dušan Veverka, Ing. arch. Dominika Szabová),
- HŠA s.r.o. (Ing. arch. Martin Šešo, Ing. arch. Matej Honíšek),
- Ing. arch. The Anh Dang, Ing. arch. Lucia Višváderová.
Druhá etapa výberového konania sa uskutočnila v pondelok 9. decembra 2024. Na nej z troch súťažných návrhov porota hlasovaním rozhodla o víťazovi súťaže. Stal sa ním návrh od autorov: Ing. arch. The Anh Dang a Ing. arch. Lucia Višváderová.
Zdroj: pmza.sk
V zápisnici z hodnotiaceho zasadnutia bol k víťaznému návrhu uvedený nasledovný komentár: „Kolektív autorov predstavil návrh, ktorý bol pripravený najkomplexnejšie a to nielen z formálneho hľadiska, ale najmä zodpovedným a analytickým prístupom k obsahu expozície a priestorovej charakteristike zložitého a komplexného výstavného environmentu. Dostatočnú pozornosť autori venovali aj možným scenárom riešenia konkrétnych inštalačných situácií a ich variabilite s ohľadom na vystavované exponáty a dostupnosť vnímania a čítania informácií, či výtvarnej formulácii komunikácie inštalácie so špecifickými, či výraznými kvalitami samotného priestoru. I napriek vizuálnej ne-artikulácii deklarovali integráciu fyzickej expozície a jej interaktívnych vrstiev. Porota ale zároveň zhodnotila, že predložený návrh je veľmi robustný a prekvapivo aj konzervatívny, čo bolo snáď dôsledkom prílišného rešpektu k zadaniu. Víťazom odporúčajú nebáť sa rozvinúť ich schopnosť chápania vystavovaného obsahu, pokročilejšieho používania analytických nástrojov a porozumenia výstavných priestorov do odvážnejšej adaptácie navrhnutého riešenia reflektujúceho súčasné chápanie výstavného dizajnu a jeho role. Porota očakáva dynamické mnohovrstevné využitie tvorivého potenciálu autorov, prekvapivé riešenia a záujem o dramaturgickú dynamiku a kontextualitu riešenej expozície.“
Lacková dodala, že s týmto víťazným tímom bude prebiehať ďalšia spolupráca súvisiaca s dokončením novej expozície na Budatínskom hrade. Danú súťaž z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond bol hlavným partnerom projektu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť