Silvester a Nový rok na Slovensku sú obdobím plným radosti, tradícií a zvykov, ktoré nám pomáhajú osláviť koniec starého roka a privítať nový s nádejou a optimizmom. Prinášame vám zopár obyčajov, ktoré Slováci dodržiavajú vo viere magického významu.
Slováci veria, že budúcnosť vraj ovplyvní prvý človek, ktorý vstúpi do domácnosti – ideálne by to mal byť zdravý mladý muž alebo chlapec, nie žena, chorý človek ani starý človek. Na Nový rok sa neodporúča jesť mäso z hydiny alebo zajaca, pretože by to mohlo spôsobiť, že šťastie a majetok odletia. Naopak, tradične sa konzumuje bravčovina a šošovica, ktoré symbolizujú hojnosť. Šošovicu je tiež zvykom položiť pod tanier, aby mal človek v nasledujúcom roku veľa peňazí. V niektorých regiónoch bol populárny aj mak, ktorý predstavoval bohatstvo.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Na stole by malo byť toľko jedál, aby sa každý mohol najesť dosýta. Veľký dôraz sa kladie aj na čistotu v domácnosti – všade by mal vládnuť poriadok a všetko požičané by sme si mali vziať naspäť – inak by to v domácnosti celý budúci rok chýbalo. Na Nový rok je tiež dôležité vstať skoro, byť v dobrej nálade a správať sa mierumilovne – vaše správanie by malo predurčiť celý nasledujúci rok. Platí staré známe: „Ako na Nový rok, tak po celý rok.“
Ďalšie zvyky sa týkajú domácich prác: na Nový rok (a niekedy ani na Silvestra) by sa nemalo prať ani vešať bielizeň, pretože by to mohlo viesť k vážnym nešťastiam, ako je ťažká choroba či dokonca obesenie. Tiež by sa nemalo zametať von z miestnosti – smie sa zmetať len do kútov, aby sa predišlo nešťastiu alebo smrti. V niektorých oblastiach sa dokonca verilo, že na Nový rok sa nesmelo šiť, pretože by to malo za následok, že sliepky by prestali znášať vajcia.
Aj keď sa na mnohé z týchto zvykov dnes pozeráme s údivom, kedysi im ľudia skutočne verili, a možno práve to je kľúčom k úspechu každej tradície.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť